Turistická trasa Branná - Tři kameny - Kouty nad Desnou

Šumpersko

Název trasy: Branná - Tři kameny - Kouty nad Desnou 
Typ: pěší 
Náročnost: středně náročná 
Čas.náročnost: celodenní 
Délka 17,5 km 

Náročnost: středně těžká trasa vedená převážně po lesních cestách 
Občerstvení: Šumperk, Nové Domky, Rejchartice, Velké Losiny 

Popis trasy:
 Z nádraží v Šumperku se vypravíme na konec města po souběžné červené a žluté značce. Na informačním místě Pod Vodárnou začíná modrá trasa, kterou budeme sledovat. Stoupáme na Holubí vrch s výhledy na město a dojdeme do osady Nové Domky. Zájemci o procházku Šumperkem se sem mohou dostat též po zelené značce, pokračující dál okolo Koliby. 
Na rozcestí Tulinka zabočíme po žluté značce na skalky Kokeše a na následujícím rozcestí U Lomu budeme pokračovat po zelené značce, která vede na Městské skály, mohutnou výhledovou skalní hradbu bohatě využívanou horolezci. Z Městských skal pokračuje zelená značka, po chvíli odbočíme na žlutou a po ní přicházíme do Rejchartic, stejně jako modrá značka, která probíhá pod Městskými skalami. V okolí této horské vesnice se nacházejí mineralogické lokality s nalezišti granátu, titanitu, diopsidu a dalších nerostů. 
Pokračujeme střídavě polními a lesními úseky k místu zvanému Samota, odkud stoupáme přes odlesněné plochy Bukového kopce. Z orientačního místa Přední bukový vede významové značení na stejnojmenný vrch s krásným pohledem do údolí Desné a na hřeben Hrubého Jeseníku. Modře značenou cestou sestoupíme serpentinami do sedla nad Rapotínem. Lesní pěšinou vystoupáme na vrchol Strážníku se skálou a historickým dřevěným křížem. Serpentinami klesáme na okraj zámeckého parku k říčce Losince. Souběžně se zelenou značkou projdeme parkem na parkoviště, kde naše putování končí. 
Renesanční zámek ve Velkých Losinách je přístupný denně, kromě pondělí. Zpět do Šumperka se vrátíme autobusem od zámku, nebo vlakem z centra Velkých Losin.

Ostatní články v kategorii Tipy pro volný čas
Kontaktní údaje
Tel.: +420 731 571 586