Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka

Muzeu, jež je součástí Správy silnic Olomouckého kraje, ale chyběl samostatný funkční objekt, včetně stálé expozice. Proto byla jeho řádná muzejní činnost zatím realizována na Středisku údržby v Šumperku. Zde byly také vytvořeny podmínky pro stavební přípravu celého muzejního areálu - architektonická studie a vydání stavebního povolení pro I. etapu. Umístění muzea tak, jak napovídá jeho název, je ve Vikýřovicích, v historické lokalitě Krenišov, kde stál již v 16. století svobodný dvůr.

Snahou investora a projektanta bylo zrekonstruovat v rámci I. etapy historicky a stavebně nejcennější část objektu s klenbami, a to i včetně zachování jeho rustikální podoby.

Díky podpoře Olomouckého kraje a získáním grantu z Evropského mechanismu EHP/Norska se to podařilo a I. etapa výstavby byla v červenci roku 2010 dokončena.

Slavnostní otevření muzea včetně vernisáže stálé expozice se uskutečnilo dne 26. 10. 2010.

expozice: „Via est vita - Silnice je život.“

V rámci stálé expozice pod názvem „Via est vita - Silnice je život“ návštěvníci uvidí vývoj silnic od nejstarších stezek po dnešní moderní silnice na území Čech, Moravy a Slezska.

Návštěvníci mohou také nahlédnout do těžké práce cestářů, a to doslova, neboť v interaktivní části expozice je k dispozici několik zajímavých dokumentů, nejstarší z roku 1928, které ukazují nesnadnou každodenní činnost silničářů.

Ve stálé expozici se dále nachází nespočet historických map, dokumentů, kronik, vzácných fotografií a starých dopravních značek. Výjimečná jsou zejména sbírka služebních a firemních odznaků a medailí, zrekonstruované silniční sáně, bryčka a originální čuba. Na několika precizních modelech návštěvník uvidí několik typů vozovek.

Nesmírně zajímavou součástí expozice je dobové panorama s výjevem ze života cestáře, společně s používaným nářadím např. již zapomenutou šutrovačkou.

Ozvláštňujícím prvkem expozice je ukázka z archeologických nálezů, které byly vykopány právě při stavbách silnic.

Z nejzajímavějších exponátů můžeme jmenovat například kololis s příslušenstvím z období 19. století.

Samostatnou kapitolou v rámci expozice Via est vita je oddělení v němž návštěvník pozná vývoj silničních mostů od nejstarších dob. I tuto část pro názornější představu doprovází fotografie a modely různých typů mostů.

Ve venkovní expozici lze shlédnout zajímavé a dosud funkční mechanismy, či ocelové příhradové mosty.

Vstupné:

Dospělí: 50,- Kč
Děti a Senioři: 30,- Kč
Rodinné vstupné: 110,- Kč

Otevírací doba

  Út - So 10:00 - 16:00  
Jinou dobu návštěvy možno domluvit telefonicky nebo e-mailem.

 

Hraběšická 203
Vikýřovice, 788 13
GPS: 49°58'2.197''N, 16°59'59.315''E Mapa

Telefon: +420 583 211 688
E-mail: muzeumsilnic@ssok.cz
Web: www.muzeumsilnic.cz

Ostatní články v kategorii Kam za kulturou

Fotogalerie

Kontaktní údaje
Tel.: +420 731 571 586