Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Od konce 19. století je zámek Úsov znám jako lovecko-lesnické muzeum, které vzniklo jako soukromé zařízení Jana II. z Lichtenštejna. Exponáty pocházejí jednak z panství Lichtenštejnů, ke kterému kromě Lichtenštejnska náležely ještě četné statky na území Moravy a Slezska, Čech a dnešního Rakouska, jednak z loveckých výprav Lichtenštejnů, především do Afriky. 
Na tuto expozici bylo navázáno a v této tradici Úsov pokračuje i v dnešní době. 
Expozice v prvních čtyřech sálech připomíná historii hradu a zámku a také historii lovecko-lesnického muzea. 
Chodby a schodiště zámku lemují trofeje naší a exotické zvěře. Dominantu těchto prostor představují paroží jelenů, především z jižní Moravy. 
Před vstupem do expozice afrických trofejí můžeme také nahlédnout do černé kuchyně, vybavené pecí, dřevěným nábytkem a především kolekcí kuchyňského nádobí ze 17. století 
Lovecké trofeje v dalších sálech prvního patra zámku, např. totální preparát lva, kůže lvů, rohy a hlavy s rohy kopytníků, především antilop a gazel, hlavy žirafy a zeber nás seznamují s charakterem některých skupin africké zvěře. V tomto patře za expozicí africké zvěře následuje sál kozorožců. 
Sály v druhém patře zámku seznamují návštěvníka s našimi ptáky a savci. Tato část expozice nabízí přehlídku velkých i menších druhů. Jeden ze sálů druhého patra nás zavádí do říše hmyzu. 

Součástí zámku je také Galerie L. Bartoše, významného šumperského malíře.

Zámecká 1
Úsov, 789 73
GPS: 49°47'56.566''N, 17°0'52.031''E Mapa

Telefon: +420 583 435 111
Fax: +420 583 435 111
E-mail: muzeum.usov@seznam.cz
Web: http://www.muzeum-sumperk.cz/zarizeni/lovecko-lesnicke-muzeum-v-usove/

 

 

 

Ostatní články v kategorii Kam za kulturou

Fotogalerie

Kontaktní údaje
Tel.: +420 731 571 586