Vernisáž výstavy fotografií - SPARTAN RACE 2017 - LENKA HOFFMANNOVÁ

Pořadatel: Divadlo Šumperk, s.r.o.
Místo konání: Divadlo Šumperk, s.r.o., Komenského 3 / 312, Šumperk, 787 01
Datum konání: 7.4.2018 od 17:00 hodin
Charakter akce: Místní
Doporučeno pro: Akce pro zájemce všeho druhu
Typ akce: Výstava
Tematická kategorie: Fotografie - dokumentární fotografie
Anotace: Výstava fotografií z extrémních závodů Spartan Race potrvá do 20. 5. 2018. Galerie otevřena vždy v čase divadelních představení.
Podrobný popis:


Extrémní překážkový závod Spartan Race je jedním z nejpopulárnějších překážkových závodů na světě. Založil jej Joe De Sena ve Spojených státech amerických v roce 2010 a brzy poté se rozšířil do celého světa.

Fotografka Lenka Hoffmannová fotila v r. 2017 závody v lyžařském areálu v Koutech nad Desnou, kde se běželo cca 13 kilometrů s minimálně 24 překážkami, a v Litovli, kde se běželo cca 5 km s menším počtem překážek v cross country stylu. Pokud závodník některou překážku nezvládne, obvykle dostane jako náhradu trest v podobě vykonání 30 burpees (angličáků).

Ve střední Evropě se první závod konal 1. září 2012 ve východoslovenské obci Vechec. Tehdy probíhala pouze varianta Sprint, ale již následující rok se závod rozšířil do České republiky. Závod se v roce 2014 poprvé odehrál také v Maďarsku a Polsku.

V České republice v roce 2014 začaly spontánně vznikat ve městech tzv. Spartan Race Training Groups (SRTG), které mají za cíl shromažďovat sportovce a kontinuálně se spolu připravovat na závody. Projekt se velmi rychle rozšířil na Slovensko, do Polska, do Maďarska.

Závody zajišťuje tým dobrovolníků ze Slovenska plus další dobrovolníci většinou z místa, kde se závod koná. Dobrovolníci obdrží jídlo a pití, tričko, bundu, a body podle odvedené práce, které mohou uplatnit na slevu ze startovného.

Pořadatelé se snaží zajistit dobrovolníky fotografy na každé překážce či zajímavém místě, aby zdokumentovali většinu z několika tisíc účastníků. Je možno také přihlásit na závody Spartan Kids děti do kategorií podle věku. Ti nejmenší mohou běžet v doprovodu rodičů, prarodičů či jiné dospělé osoby, která jim pomáhá překonávat překážky a dodržet trasu závodu.

Pro fotografa je Spartan Race ideální závod plný emocí a náročných výkonů v přírodě, s přírodním světlem a stíny, záblesky slunce.

Lenka Hoffmannová si jako symbol závodu vybrala závodníka Michala Hoblera z Loučné nad Desnou, který závodí za Kouty nad Desnou. Byl tam totiž jediný z místních, kdo stanul na bedně.

 

 

Ing. Lenka Hoffmannová
Narozená v roce 1954 v Ostravě, žije od roku 1978 v Šumperku.

Miluje chodit a chodit a fotit, třeba celý den a celý týden či dva, jako na European Maccabi Games (židovská olympiáda) v Berlíně v roce 2015, kam byla vybrána jako jedna ze 4 field journalists. Jen pro zajímavost, tato sportovní událost se konala v Olympiaparku postaveném Hitlerem pro olympiádu v roce 1936, které se Židé nesměli zúčastnit. Jako fotografka měla s dalšími členy Social Media Teamu sídlo ve vile, která patřila ministru sportu a propagandy Goebbelsovi.

Fotky z této jedné z největších sportovních akcí na světě a z dalších již vystavovala
a prezentovala v Praze, Brně, Olomouci, Valašském Meziříčí, Šumperku a také na každoroční konferenci Židé a Morava v Kroměříži. Předtím se zúčastnila jako dobrovolnice také European Maccabi Games ve Vídni a programu Sar-El v izraelské armádě, kde také fotila a fotila.

Nejvíc ji baví fotit lidi, street foto, emoce a nejrůznější události. Po workshopu s naším nejlepším fotožurnalistou Janem Šibíkem se utvrdila ve svém zaměření na lidi a události. Kromě současného židovského dění u nás a ve světě fotí také extrémní závody Spartan Race, Folklorní festival v Šumperku, Prague Pride v Praze a další.

Sama je příslušnicí židovské menšiny u nás, a tak se zaměřuje také na menšinu německou a romskou. Již několikrát nafotila emotivní fotky z oslav Mezinárodního dne Romů a dění v rámci Sdružení Ackermann Gemeinde, jehož je členkou.

Lenka Hoffmannová intenzivně fotí asi 10 let, ale s přestávkami už od studií na vysoké škole, kdy si koupila první fotoaparát sovětské výroby. Její otec rád a dobře fotil už od dětství, během války musel fotoaparát odevzdat arizátorům na Slovensku, později se ke konci svého krátkého života k této své zálibě asi z finančních důvodů již nevrátil.

Lenka Hoffmannová vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze
a později angličtinu na UK v Praze. Kromě focení a psaní také učí angličtinu

 

 

Zpět na seznam aktualit
Kontaktní údaje
Tel.: +420 731 571 586